Noc s Andersenem už podevatenácté

26.03.2019

19. pohádková Noc s Andersenem proběhne v letošním roce v pátek 29.3. na téměř 1750 místech. Odhadujeme, že nocovat bude na 98.000 malých i velkých účastníků, a to nejen v Čechách, na Moravě, ve Slezsku, ale také na Slovensku či v Polsku, ve Slovinsku, v USA, Chorvatsku, Německu, Saúdské Arábii, Turecku, Řecku, Švýcarsku, Itálii, Velké Británii, na Novém Zélandu či na Maltě, v Austrálii, Francii, Bulharsku i Rakousku, ve Španělsku a Portugalsku - tedy celkem v 21 zemích světa!
Velkolepou oslavu výročí narození Hanse Christiana Andersena připravují v knihovnách, školách, v klubech dětí, divadlech a dalších komunitních místech, kde všude budou děti po celou noc trávit báječný program spojený se čtením pohádek nejrůznějšího druhu. Pro letošní ročník organizátoři doporučují dvě hlavní témata:
• Andersen známý-neznámý jako připomínku autorových u nás zcela neznámých pohádek (kniha Při nejzazším moři) a Audioteka.cz zastoupí část známou a nabídne nočním spáčům dvě speciálně natočené pohádky Ošklivé káčátko či Princeznu na hrášku.
• Zvláště s českými dětmi chceme v druhém okruhu oslavit 70. výročí nakladatelství Albatros !!! A tak na mnoha místech naší vlasti budou děti nocovat s knihami Ondřeje Sekory, Eduarda Petišky, Františka Nepila, Petra Síse...
• Hold nejznámějšímu dánskému pohádkáři připravuje v rámci Noci s Andersenem každoročně velvyslanectví Dánského království v Praze - dánský velvyslanec pan Ole Frijs-Madsen se opět vydá na návštěvu za dětmi, tentokrát do azylového domu pro maminky s dětmi v Praze a zástupce pana velvyslance, pan Michael Bennett Jensen zavítá do Městské knihovny Antonína Marka v Turnově, která chystá pohádkový průvod městem pod vedením krále a královny pohádek Českého ráje a starosty města Turnova.
Opět se na mnoha místech budou sázet pohádkové stromy - název Pohádkovník letos ponese také CD s klasickými pohádkami, které přichystalo hudební vydavatelství Supraphon.
Určitě opět udělíme Cenu nočních spáčů v již 26. ročníku ankety SUK - Čteme všichni aneb Dětský knihomol 2018, kterou vyhlašuje Národní pedagogické muzeum a knihovna J. Á. Komenského v Praze a v níž se hledá nejoblíbenější kniha pro děti a mládež vydaná v uplynulém roce. Letos poprvé, ve spolupráci s vydavatelstvím Tympanum, vyhlásíme také nejlepší audioknihu.
S večerním živým vysíláním se i letos k nám připojí Rádio Junior. Bude vysílat zvláště pro ty děti, které se nemohou účastnit pohádkového nocování v knihovnách či školách. Oblíbenou soutěž pro děti připraví elektronický časopis veverusak.cz, omalovánky přichystala společnost Vitar, mobilní hru Noc či den s Andersenem speciálně pro Noc zase vytvořila společnost Geofun. Z ciziny až do Čech dorazilo také speciální číslo Krajánka, elektronického časopisu pro multilingvní děti.
Na tisk speciálně vydaných pohlednic přispělo Ministerstvo kultury ČR, distribuci pohlednic zajišťuje nakladatelství Albatros.
V jeden jediný večer se pro děti otevírají brány mnoha institucí i v noci, kdy knihovny a školy pozvou děti na noční čtení pohádek, na které v dnešní uspěchané době není doma tolik času a kdy chtějí připomenout, jak prima je číst, a to nejen pohádky! V pátek 29.3.2019 ukončí Noc s Andersenem Březen-měsíc čtenářů.
Společnou akci k podpoře dětského čtenářství pořádá Klub dětských knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR.
Více informací: www.nocsandersenem.cz

Knihovna Dolní Kounice 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!